Wiadomości

W trosce o bezpieczeństwo seniorów – spotkanie z historią

Data publikacji 17.10.2017

W Bibliotece Miejskiej w Bobrownikach Śląskich odbyło się spotkanie poświęcone rzeźbiarzowi Alojzemu Niedbale. Tarnogórski artysta urodził się 21 czerwca 1905 r. w Bobrownikach Śląskich, i jest wciąż żywy w pamięci mieszkańców swej rodzinnej miejscowości. Spotkanie to było również okazją do rozmowy z seniorami na temat bezpieczeństwa, które przedstawił dzielnicowy asp. szt. Sławomir Radwan.

W Bibliotece Miejskiej w Bobrownikach Śląskich odbyło się spotkanie z historią, poświęcone tarnogórskiemu rzeźbiarzowi Alojzemu Niedbale. Uczniowie siódmej klasy Szkoły Podstawowej nr 11 przygotowali wspaniałą prezentację poświęconą sylwetce tego ludowego artysty. Szczególny nastrój stworzyły wspomnienia samego mistrza odtworzone z multimediów. Zaproszona na spotkanie rodzina podzieliła się opowieściami o swoim dziadku i wujku. Jakiż to był pogodny i pełen humoru człowiek, a także potrafiący doskonale bawić swych słuchaczy gawędziarz. Pisał zabawne przyśpiewki i wiersze związane z górniczą ziemią tarnogórską. Jego spuścizna to ok 8 tys. świątków, postaci gwarków, płaskorzeźb. Niektóre z nich można było obejrzeć podczas spotkania.

W spotkaniu wziął również udział dzielnicowy asp. szt. Sławomir Radwan, który w trosce o bezpieczeństwo seniorów realizuje działania służące minimalizacji współczesnych zagrożeń, na które narażone są osoby starsze. Stróż prawa rozmawiał z seniorami o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Policjant przybliżył wiedzę z zakresu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji „Moja Komenda”. Mundurowy poruszył zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym obowiązek korzystania z elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym po zmierzchu. Apelował o to aby seniorzy nosili odblaski, które często ratują ludzkie życie. Stróż prawa przypominał o różnego rodzaju możliwościach zabezpieczenia mieszkania, domu, posesji w przypadku wyjazdu na zakupy lub dłuższy pobyt poza miejsce zamieszkania. Ponadto funkcjonariusz omówił zasady zachowania ograniczonego zaufania wobec różnego rodzaju ankieterów, akwizytorów, osób podających się za elektryków, pracowników instytucji publicznych, a którzy często okazują się oszustami i poprzez odpowiednio prowadzoną manipulację wprowadzają w błąd osoby starsze narażając je na straty finansowe i materialne. Policjant szczegółowo omówił różne metody działania oszustów, m.in. „na wnuczka” czy „na policjanta”.

Powrót na górę strony