Wiadomości

Mediacje w tarnogórskiej komendzie

Data publikacji 21.10.2017

Przez cały tydzień trwała ogólnopolska inicjatywa mająca na celu upowszechnienie idei mediacji, jako narzędzia rozwiązywania konfliktów na gruncie karnym. W sądach, jednostkach policji i w organizacjach pozarządowych były udzielane bezpłatne porady mediatorów. O tym kiedy skierować strony na drogę postępowania mediacyjnego i o tym, że warto dojść do porozumienia zanim sprawa trafi na wokandę, informowała pełniąca dyżur mediacyjny w tarnogórskiej komendzie - mediator Aniela Jany.

Mediacja, to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego strony rozwiązania sporu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale neutralnego i bezstronnego mediatora. Wspiera on przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga w dojściu do porozumienia. Każdy z obywateli ma do niej prawo. W większości krajów na świecie jest ona powszechnie uznawaną i stosowaną metodą rozwiązywania sporów.

Tarnogórscy policjanci, aktywnie włączyli się w działania promujące mediację, jako skuteczną metodę rozwiązywania sporów. Mundurowi uczestniczyli w spotkaniach, prelekcjach i warsztatach o tematyce mediacyjnej. Dzielnicowi wspólnie z pracownikami socjalnymi, asystentami rodziny, kuratorami, przedstawicielami oświaty, służb medycznych oraz komisji rozwiązywania problemów alkoholowych wzięli udział w szkoleniu. Odbyło się ono w placówce Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Miasteczku Śląskim, gdzie m.in. poruszono temat mediacji jako jeden ze sposobów rozwiązywania konfliktów powstających w rodzinach. Ta grupa osób ściśle ze sobą współpracuje i próbuje znaleźć jak najlepsze rozwiązania dla rodzin, w których dochodzi do konfliktów. Policjanci i pracownicy socjalni dowiedzieli się w jaki sposób i kiedy można zaproponować skonfliktowanym stronom mediacje. Ważne jest, że w postępowaniu mediacyjnym strony same decydują o sposobie rozstrzygnięcia swojego konfliktu. Zadaniem mediatora jest ułatwianie komunikacji pomiędzy nimi. Pozostaje on neutralny w stosunku do przedmiotu sporu, nie sugeruje rozwiązań, nie ocenia, nie staje po żadnej ze stron. Mediacja bazuje na przekonaniu, że możliwe jest doprowadzenie do wzajemnej wygranej, czyli do zaspokojenia istotnych dla obu stron potrzeb i interesów. Wspólna, dobrowolna praca nad osiągnięciem porozumienia, wzbudza w nich poczucie odpowiedzialności za wypracowane rozwiązanie i zwiększa jego skuteczność.

W ostatnim dniu tygodnia mediacji, dyżur w tarnogórskiej komendzie pełniła mediator Aniela Jany. W czasie wczorajszego spotkania mediator informowała, m.in. kiedy i w jakich warunkach można skierować strony na drogę postępowania mediacyjnego i o tym, że warto dojść do porozumienia, zanim sprawa trafi na wokandę. Przy prowadzeniu mediacji, mediator powinien zachować bezstronność oraz jest on zobowiązany do zachowania tajemnicy co do faktów, o których dowiedział się w związku z prowadzeniem mediacji. Mediator nie ma żadnych uprawnień władczych. Nie rozstrzyga sporu, a jego zadanie polega na doprowadzeniu do zawarcia ugody stron. W drodze mediacji mogą być rozpatrywane wszelkie sprawy, które mogą być rozstrzygnięte w drodze ugody zawartej przed sądem. Strony mogą się umówić, czy swój spór chcą rozstrzygnąć przed mediatorem, czy też na drodze sądowej. Mediator ma pomóc w dojściu do wspólnie akceptowanego konsensu, nie narzuca stronom niczego z góry. Nie wszystkie spory muszą się kończyć w sądzie, a mediacje mogą znacząco odciążać sądy.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 11.62 MB)

Powrót na górę strony