Wiadomości

„Bezpieczne Skrzyżowania”

Data publikacji 18.01.2018

Wczoraj w powiecie tarnogórskim policjanci prowadzili działania „Bezpieczne Skrzyżowania”. Celem działań było dążenie do poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg na skrzyżowaniach i w ich rejonach. Stróże prawa zwracali uwagę na zachowania kierowców i pieszych reagując na popełniane przez nich wykroczenia oraz przestrzegali przed skutkami niestosowania się do przepisów ruchu drogowego. W naszym powiecie, działania te będą prowadzone systematycznie.

Analiza stanu bezpieczeństwa na śląskich drogach wskazuje, że pomimo podejmowania wielu przedsięwzięć, w zakresie dyscyplinowania kierowców, zwalczania piractwa drogowego i poprawy infrastruktury drogowej, nadal stan bezpieczeństwa nie jest w pełni zadowalający. Do wielu zdarzeń drogowych dochodzi właśnie na skrzyżowaniach lub w ich rejonach.

Policjanci wydziału ruchu drogowego, działaniami objęli rejony skrzyżowań w powiecie tarnogórskim o największym zagrożeniu/natężeniu ruchu, a przede wszystkim miejsca zagrożone wykroczeniami w korelacji kierujący – pieszy z uwzględnieniem przejść dla pieszych, na których dochodzi do ich potrąceń.

W rejonie skrzyżowań z winy kierowców samochodów, jednośladów oraz pieszych, najczęściej dochodzi do takich wykroczeń jak:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściach dla pieszych, w tym podczas skręcania w drogę poprzeczną,
  • niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej,
  • niestosowanie się do znaków drogowych,
  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
  • omijaniu pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
  • przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym lub zza występującej przeszkody, w tym także wtargnięciu na jezdnię wprost pod nadjeżdżające pojazdy,
  • przechodzenie poza wyznaczonym przejściem dla pieszych,
  • jazda wzdłuż przejścia dla pieszych oraz po chodniku.

Podczas wczorajszych działań „Bezpieczne Skrzyżowanie” tarnogórscy policjanci ujawnili 54 wykroczenia drogowe. Większość z nich dotyczyło nie stosowania się do znaku STOP. Duża liczba kierowców nie stosowała się do sygnalizacji świetlnej i przejeżdżała na czerwonym świetle. Policjanci wystawili 46 mandatów karnych (45 na kierowców oraz jeden na pieszego) zastosowali 6 pouczeń oraz skierowali 2 wnioski do sądu.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast osoba, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają z pewnością kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Zagrożenie wzrasta szczególnie jesienią i zimą, gdy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, a co za tym idzie, piesi na drogach stają się słabo widoczni.

Bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Mimo wielu przedsięwzięć podejmowanych przez Policję i inne podmioty działające na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, niezmiennym pozostaje fakt, że przede wszystkim bezpieczeństwo zależy od samych uczestników ruchu drogowego. Lekceważenie przepisów, zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, a często kompletny brak wyobraźni prowadzi do wypadków drogowych, szczególnie tych najtragiczniejszych w skutkach. Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze i to my głównie decydujemy o wielu czynnikach w trakcie jazdy, które sprawiają to, że jedziemy bezpiecznie lub stwarzamy zagrożenie.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 26.56 MB)

Powrót na górę strony