Wiadomości

Policyjne działania „Smog"

Data publikacji 19.04.2018

Policjanci z tarnogórskiej drogówki wspólnie z mundurowymi z Inspekcji Transportu Drogowego, podczas wczorajszych działań „SMOG” sprawdzali poziom emisji spalin pojazdów. Szczególną uwagę zwracano na pojazdy, których stan techniczny może wskazywać na nadmierną emisję spalin do atmosfery. Podczas akcji skontrolowano kilkadziesiąt samochodów.

„Smog” to działania, których celem jest zwrócenie uwagi na prawidłowy stan techniczny pojazdów i emisję spalin do atmosfery. Policyjne działania ukierunkowane były na wyeliminowanie z ruchu niesprawnych technicznie pojazdów, a w szczególności tych, które charakteryzują się nadmierną emisją spalin do atmosfery.

Podczas wczorajszych działań policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego sprawdzali czy układy wydechowe pojazdów nie powodują nadmiernego zadymienia. Ponadto sprawdzano sprawność układów: kierowniczego, hamulcowego i zawieszenia. Zwracali uwagę na stan ogumienia, prawidłowe oświetlenie, czy oznakowanie pojazdów. Kierujący, których pojazdy nie spełniały wymogów określonych przepisami prawa, musieli się liczyć z utratą dowodu rejestracyjnego, który zostanie zwrócony dopiero po usunięciu usterki. W trakcie działań skontrolowano łącznie 83 samochody. Policjanci zatrzymali 8 dowodów rejestracyjnych za inne usterki nie związane z emisją spalin.  

Działania miały również charakter edukacyjny. Policjanci przypominali kierującym, że dający się we znaki smog, to nie tylko „zasługa” kominów fabryk i słabej jakości paliwa opałowego domów jednorodzinnych, ale także niesprawnych technicznie pojazdów. Mundurowi zapowiadają, że tego typu działania prowadzone będą cyklicznie.

Pamiętajmy!

Warunki techniczne jakie musi spełniać pojazd oraz niezbędne jego wyposażenie reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2013 r. nr 32 poz. 951).

Art. 66 ust. 1, pkt 3) Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 128 z późn. zm.) stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Art. 132. ust. 1. pkt 1 lit. c Ustawy – Prawo o ruchu drogowym określa, że policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska. W tym przypadku, policjant nie może zezwolić na używanie pojazdu przez kierującego.

 

Powrót na górę strony