Wiadomości

Rozmawiali z młodzieżą o handlu ludźmi

Data publikacji 21.05.2018

W murach Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach gościli tarnogórscy stróże prawa oraz funkcjonariusz Straży Granicznej. Tematem przewodnim zorganizowanych przez mundurowych warsztatów był handel ludźmi. W warsztatach wzięło udział blisko 150 uczniów.

Handel ludźmi to realne zagrożenie występujące we współczesnych społeczeństwach. Często powiązane z wyjazdami zagranicznymi w celach zarobkowych, chęcią poprawy warunków bytowych, czy też bezkrytycznym nawiązywaniem znajomości z osobami zajmującymi się „werbunkiem”. Bardzo często osoby będące „przedmiotem” handlu, są ofiarami przestępstw przeciwko wolności seksualnej, lub są zmuszane do niewolniczej pracy. Według szacunków, wysokość zysków osiąganych przez grupy przestępcze z handlu ludźmi, jest tylko nieznacznie mniejsza od zysków osiąganych z handlu narkotykami.

Policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną, dzielnicowy oraz funkcjonariusz Straży Granicznej w murach Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących spotkali się z grupą uczniów. Młodzi ludzie wysłuchali wykładu przygotowanego przez mundurowych na temat handlu ludźmi. Stróże prawa przestrzegali młodzież przed tą współczesną formą niewolnictwa. Przestępstwo to stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka. Nastolatkowie dowiedzieli się na co w przyszłości trzeba zwracać uwagę, aby nie paść ofiarą handlu ludźmi. Podejmując pracę za granicą, czy wyjeżdżając na wakacje, należy pamiętać o zagrożeniach, jakie mogą nas tam spotkać. Stróże prawa przedstawili uczniom kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym młodzi ludzie w przyszłości mogą uniknąć zagrożenia związanego z tym przestępstwem. Na koniec spotkania mundurowi wszystkim uczestnikom przekazali ulotki z praktycznymi poradami oraz wykazem instytucji, do których można udać się po pomoc.

Oceniając po reakcjach słuchaczy, można śmiało stwierdzić, że przynajmniej dla części z nich było to zupełnie nowe doświadczenie, wielu spośród uczniów dotychczas nie zdawało sobie sprawy z realności zagrożenia jakim jest współczesne niewolnictwo i handel ludźmi. Mamy nadzieję, że uzyskana wiedza nigdy nie okaże się przydatna w praktyce.

Powrót na górę strony