Wiadomości

Wypadek w centrum miasta - sprawcą nietrzeźwy kierowca

Data publikacji 09.07.2020

Policjanci prowadzili czynności na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło na ulicy Sobieskiego w Tarnowskich Górach. W wyniku najechania na tył pojazdu kierowca skody z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Niestety sprawcą wypadku był nietrzeźwy kierowca. Pamiętajmy! Każdy, kto wsiada za kierownicę samochodu z przekroczoną normą alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi, nie tylko łamie prawo, ale stanowi ogromne zagrożenie na drodze.

Wczoraj około godziny 13.30 na ulicy Sobieskiego w Tarnowskich Górach, doszło do wypadku. Na miejscu policjanci ustalili, że 30-letni kierowca samochodu osobowego marki Skoda Superb zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, chcąc umożliwić pieszemu przejście przez jezdnię. Wtedy na tył skody, najechał samochód osobowy marki Toyota Corolla, za której kierownicą siedział 52-letni tarnogórzanin. W zderzeniu samochodów ucierpiał 30-letni tarnogórzanin, który z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Badanie stanu trzeźwości kierowcy toyoty wykazało, że mężczyzna w chwili zdarzenia był pijany. W organizmie 52-latka znajdował się ponad promil alkoholu.

Amator jazdy „na podwójnym gazie" odpowie przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna. Nietrzeźwi kierowcy to bardzo duży problem na drogach. Pamiętajmy! Każdy, kto wsiada za kierownicę samochodu z przekroczoną normą alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi, nie tylko łamie prawo, ale stanowi ogromne zagrożenie na drodze.

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo.

Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę okresu, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku do 3 lat i z 10 do 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio.

Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys. zł w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy, oraz co najmniej 10 tys. zł dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełnia przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

  • na fotografii widać tył samochodu osobowego, który jest zgnieciony
  • na fotografii widać przód samochodu osobowego, który jest zgnieciony.
  • na fotografii widać ulicę Sobieskiego w Tarnowskich Górach, na której widać uszkodzone samochody biorące udział w wypadku, policyjne radiowozy, wozy strażackie oraz inne samochody. Po obydwu stronach drogi, na chodniku widać osoby.
Powrót na górę strony